Büyük Çocuklar Babalar!


  Tarih:  27.09.2017   /      Yazan:  Osman İnhan   /      Kategori:  Genel


Çocuklar doğduğu andan itibaren oyuncakla oynamaktan pek hoşlanırlar. İlkokula başlayana kadarki ilk 6 sene boyunca çocukların oyuncakla oynaması desteklenirken okulun başlamasıyla oyun saatleri sınırlanmaya başlar. Ne zaman oynanıp oynayamayacağı büyükler tarafından sınırlandırılır. Yıllar sonra "çocukluğunu kaybetmemesi beklenecek" çocuğun artık büyüdüğü, oyun saatlerini kontrol etmesi söylenir.

Kişinin ailesine, çevresine, ülkesine ve insanlığa karşı sorumlulukları vardır ve bunlar tabi ki çok önemlidir. Hayata hazırlanmak, hakkıyla ve kaliteli bir şekilde okul ve aile eğitimi almak çok önemlidir ve gelecek yaşamın güvenlik ve kalitesi açısından elzem olabilir ama büyümek demek içindeki çocuğu kaybetmek, oyundan uzaklaşmak, hobi ve eğlenceden uzak kalmak demek olmamalıdır. Sportif faaliyetler, kültürel-sanatsal etkinlikler, seyahat gibi renkler kişinin bireysel motivasyon ve zenginliğini artırır. İşine ve hayata daha iyi konsantre olabilmesi, daha başarılı olabilmesi adına da ona destek olacaktır.

Bu sebeple olsa gerek ki oğlu olan babalar oyuncak mağazalarına girdiklerinde çocukluklarını hatırlar, en keyif aldıkları oyun ve oyuncakları akıllarında canlandırır veya hayalini kurup erişemedikleri oyuncaklarla ilgilenirler. Bunun yanında uzaktan kumandalı arabalar, model oyuncaklar, kontrol edilebilir uçan oyuncaklar, uçak-gemi- araba modelleriyle ilgilenir, spor oyuncaklarına ilgi duyarlar. Kutu oyunlarını hem çocuklarıyla hem de aile içinde ve arkadaşlarıyla özel buluşmalarında eğlence kaynağı olarak görürler. Arkadaşlarıyla akşamları veya haftasonu buluşmalarında en hatırlanası hatıralar birlikte oyunlar kurguladıklarında meydana çıkar. Bazen sessiz sinema veya çiziktirme tarzı bir oyun bazen de Monopoly veya benzeri bir kutu oyunu olabileceği gibi satranç, dama veya bir oyun kağıdı iskambil oyunu da "oyun" adı altındaki çok kişiyle yapılınca keyif ve eğlence verecek meşkalelerdendir.

Özellikle spor hem çocuklar hem yetişkinler için çok önemlidir. Yine standart oyun/oyuncak mantığında olduğu gibi ilk yaşlarda planlı şekilde çocukların spor yapması teşvik edilir, fiziksel gelişimlerinin daha güçlü ve sağlıklı olması adına her çocuktan spor yapması ve mümkünse disiplinini de edinmesi adına profesyonel olarak ele alması beklenmektedir. Daha sonraki 20'li ve takip eden yaşlarda belli bir spora konsantre olup hayatına periyodik şekilde sporu sokan bireylerin iş ve ev hayatları dışında kendilerini ifade edebildikleri üçüncü bir sosyal ortam ve kazanımları da söz konusu olmaktadır. Ev, iş ve spor hayatından her birinde daha başarılı olabilmek, kişinin tüm bu meşkale ve sosyal topluluklarda daha başarılı olmasını destekler. Gerek akıl gerekse beden açısından spor yapmak yetişkine güç ve sağlamlık kazandırır.

Çocuklarımızla birlikte oyun oynamak, bu kıymetli vakti yaratabilmek hem onlar hem bizim için çok kıymetlidir. Biraz gülmek, eğlenmek, onun dışında bir şey öğrenmek, öğretmek, bazen bizim onlardan bir şey öğrenmemiz çok kıymetli hatıralara imkan verir. Onların da ilgisi ve heyecanı olan oyun/oyuncaklarla birlikte oynamak için oyuncak mağazalarında oyuncakların yaşa göre, ilgi ve beceriye göre ayrıştırılmış olmasına dikkat edersek, tam da aradığımız oyuncağı kolayca bulabiliriz. Belki numaralarla boyama tuvali veya çamurdan istediğimiz heykeli yapma seti çocuğumuzla birlikte geçirebileceğimiz bir sanatsal faaliyete imkan verebilir. Belki de bir pinpon seti, atlama ipi, bowling seti, basket potası da paylaşabileceğimiz bir spor aktivitesine imkan sağlayabilir. Birlikte yapabileceğimiz bir puzzle, maket seti, lego seti, kutu oyunu veya bir el oyunu hem çocuğumuza hem de kendimize unutulmaz keyifli hatıralar kazandıracaktır.

Önemli olan çocuklarla geçirdiğimiz oyun anlarından maksimum keyif almamızdır. Burada tek amaç onlara iyi vakit geçirtmek değil, bizim de güzel vakit geçirmemizdir. Sonuçta yıllar çabuk geçiyor, birlikte geçirilebilir yıllar çok çabuk geride kalıyor ve çocuklarımıza ulaşımımız küçük yaşları kadar kolay olmayabiliyor.

Kıymetli çocuklarımıza kıymetli aileleriyle mümkün olan her fırsatta keyif, mutluluk ve kahkahalarla dolu bir çocukluk dilerken babalara da bitmek bilmeyecek bir oyun zamanı, gönüllerinden geçtiği gibi bir oyun/hobi odaları olmasını dilerim.