Ebeveyn Sorumluluğu : Oyuncak Seçimi!


  Tarih:  12.7.2017   /      Yazan:  Osman İnhan   /      Kategori:  Genel


Özellikle çevresiyle bir etkileşime, iletişime geçen cocuk, artık çevresindeki olup biteni, eşyaları, objeleri merak eder, izler, onların dokusunu, sesini, merak eder öğrenir. İşte bu noktada çocuğun merakını cezbedecek özelliklere sahip ama onun sağlığı gözetilerek planlanmış doğru oyuncakları seçmek çok kritiktir. Çevresinde yardıma açık diğer ebeveynlerden, mağaza personellerinden, ilgili kitap, dergi ve dökümanlardan okuyarak bilgi sahibi olacak asıl sorumlu olan kişi anne ve babalar olacaktır.

Çocukların ilgisini çekebilmek için tasarlanmış çeşitli oyuncakların olması doğaldır. İlgisini çekmek üzere tasarlanmış TV serileri çekilmiş, bunlarla ilgili oyuncaklar yapılmış, bunları reklamları hazırlanmış olması da doğaldır. Çocukların ana okullarındaki etkileşimlerinde bu oyuncaklar ve maceralarıyla ilgili oyunlar kurguladıkları, bu oyuncakları canlandırdıkları hayal kahramanları da olacaktır. Bunlar profesyonel şirketler tarafından tasarlanmasa, kurgulanmasa zaten yine benzerleri, çocuklar tarafından meydana getirilecektir. Çocukların hayal gücü zaten benzer şekilde çalışmaktadır. Bu olgu düşünülüp, geçmişimizde bizlerin de benzer oyunları oynadığımız düşünürsek, çocuklara bu oyun ve oyuncaklarla ilgili bir hürriyet vermek yanlış olmaycaktır. Ama daha doğrusu çok yönlü bir oyun, hayal gücü, çeşitlilikle onları desteklemek olacaktır. Bu sayede çok farklı oyuncakların kazanımlarıyla çocuklar düşünce ve duygularını daha iyi ifade edebilir, olaylara yaklaşımları daha anlayışlı ve sorunsuz olacaktır.

Belli bir canlandırmayı oynayabilmek, oynatabilmek için tasarlanmış oyun setleri çocukların saatlerce başında vakit geçirebilecekleri fırsatlar verir. Kendi aile yapısına ve çevre faktörlere benzer oyuncak figür ve aksesuarları sayesinde çocuklar canlandırma yaparlar. Yaptıkları canlandırmada çevreyi algıladıkları şekilde figürleri birbirleriyle konuşturur, oyunlar kurgularlar. Bu oyunları sırasında oyun kahramanlarının aralarındaki ilişki ve konuşmalar sayesinde çocuklar akıllarındaki soruları seslendirmiş olurlar. Hayal ve isteklerini bu figürler üstünde gerçekleştirir, kafasındaki sorulara daha net cevaplar bulurlar. İşte bu yüzdendir ki pedegogların çocukların düşünce ve akıllarındakini anlayabilmek için kullandıkları bir yöntem de bu oyun setlerindeki canlandırma özelliğidir.

Örnek olarak eliyle gözü veya ayakları, adımlarıyla gözü arasındaki koordinasyonun geliştirilmesi veya minik parmaklarıyla yapabilmesi gereken bir montaj için parmak kaslarının yeterince gelişmiş olması için gerekli malzemeler yine oyuncaklardır. Doğru oyuncak aile tarafından belirlenip temin edilmeli, oynanması ve gerektiği kadar vakit geçirmesi için gerekiyorsa birlikte vakit harcanması, ailenin yönlendirici olması kritiktir.

Böylece şu şekilde söyleyebiliriz ki bazı oyuncakların sadece eğlenmek, belki kahkaha atmak için olması dışında geriye kalan tüm oyuncakların bir fonksiyonu ve yeri vardır. Çocuğa faydası olabilmesi adına zaman aralığı vardır. Tehlike yaratmaması adına güvenilir firmalar tarafından üretilmiş olması ve doğru test kuruluşları tarafından ilgili testlerinin yapılmış olması gerekmektedir. İşte bu yüzden oyuncak almak, oyuncak seçmek çok önemli, ciddi ve kritik bir konudur. Çocuğun ne kadar hızlı büyüdüğü düşünülürse, doğru oyuncağı, doğru zamanda almak çocuklarımızın gelişiminde kritik yerini korumaktadır. Kısaca oyuncak almak, oyuncak seçmek küçümsenemeyecek kadar kritik bir öneme haizdir. Benzetmek gerekirse eczaneden doğru ilaç alındığında hastalığımıza iyi gelmesi gibi yanlış ilaç alındığında en iyi ihtimalle etkisiz ama bir ihtimalle de tehlike yaratıcı özelliği olabilir. Bu sebeple çocuklarımızın tüm gelişim aşamalarında gerekli oyuncaklarını doğru belirlemek, yönlendirici olmamız çok önemlidir. Bu sebeple biz de ooyuncak.com sitemizde oyuncaklarımızı sadece kategorilerine göre değil, aynı zamanda "oyuncağın gelişime katkıları" ve "oyuncağın oyun değeri" başlıklarında sizler için grupladık.
Keyifli gezintiler.