Oyuncağını Çocuğumla Seçiyoruz!


  Tarih:  15.10.2017   /      Yazan:  Osman İnhan   /      Kategori:  Genel


Oyuncak bulmak, seçmek azımsanmayacak kadar önemli bir konudur. Bazen doğru oyuncağın ne olduğunu bilebilirsiniz ama onu çocuğunuzun tercihiymiş gibi sunabilmek onu daha iyi sahiplenmesi adına kritik önemli olabilir. Bu konuda sizlerle bazı tecrübelerimizi paylaşmak isteriz.

1) Çocuğumuzla oturup oyun oynamak her açıdan çok kıymetlidir. Yıllar çok hızlı geçiyor, kendimizi tatmin adına bile inanılmaz bir doyum, ayrıcalıktır çocuklarımızla birlikte oynamak ama daha önemlisi onları daha iyi tanımak, güçlü yönlerini, gelişime açık yönlerini anlayabilmek, onları yönlendirebilmek hatta taktir edebilmek adına bile çok büyük fırsatlar verecektir bizlere.

2) Çocuklarımızla birlikte oyuncakçı gezileri çok eğlencelidir. Bir oyuncakçıya girip uzun uzun vakit geçirmek, birlikte gezmek, oyuncakları elimize alıp incelemek, üstünde konuşmak, hayal kurmak babalar ve annelerin çocuklarıyla paylaşabilecekleri hatırlanası fırsatlar verir. Bu sırada ilgi alanlarını daha kolay anlayabilirsiniz.

3) Oyuncakçıda uzun uzadıya vakit geçirirken sadece çocuğumuzun ilgilendiklerini değil, çok da ilgi çekmeyebilecek ama eğitim değeri yüksek diğer oyuncakları inceleme imkanı da bulabildiğinizi göreceksiniz. O gün olmasa da ilerleyen aylar hatta yıllarda neler almanızın faydalı olacağını aklınıza not alma imkanınız olabilir. Bunun dışında başka aile veya çocukların tecrübelerinden faydalanarak da bilgi sahibi olabilirsiniz.

4) Çocuklar çoğu zaman oyunları içinde senaryoyu bir "oyun seti" içinde döndürmeyi tercih ederler. Bazen bir baba veya anne, bazen bir süper güçlü kahraman veya hayvanlardan seçtikleri figürlerle bir oyun alanı içinde oyun düzeneği kurgularlar. Siz onu oyuncakçıdan alınma oyuncaklarla desteklemeseniz bile çevredeki objelerden faydalanarak kendilerine evler, arabalar, dağlar, tüneller, garajlar yapacaklardır ama onları profesyonel oyuncaklarla desteklemek oyunları içinde daha derine dalmalarına imkan verir. Oyunu desteklenen çocuğun saatlerce konsantre olup hayal gücünün sınırsız uçlarına seyahatini desteklemiş olduğunuzu göreceksiniz. Bu sebepledir ki oyun ve oyuncak konusunda dünyanın en gelişmiş ülkelerinin bulunduğu Avrupa'da 1 ve 2 numaralı oyuncak markası Lego ve Playmobil'dir. (Playmobil bugüne kadar hak ettiği talebi görmediği için şu anda ülkemizde temsil edilmiyor ama ilk fırsatta geleceğine eminiz)

5) Tercihleri belli olan çocuğun oyun setinin yeni modelleri, oyun setini daha da zenginleştirebilmek adına her hediye imkanı doğduğunda hem hediye alan akraba ve dostlara doğru oyuncak alabilme imkanı ile çocuğunuz tarafında da büyük memnuniyet doğuracağı kesindir.

6) Sezonsal değişikliklere göre de oyuncak seçimi önemlidir. Bahar aylarında açık havada oynanabilecek oyuncaklar için önceden hazırlık yapmak, yazın yazlığa hangi oyuncakları götürüp bahçede neyle oynayacağınız, yılbaşı gecesi ananeler veya babanelerde ailecek hangi oyunları oynayacağınız çocuğunuzla konuşup alabileceğiniz çok keyifli bir karar olabilir. Bu başlıkları konuşmak bile uyku öncesi sohpetlerin başlı başına keyifli bir konusu olabilir.

Lütfen siz de bizimle tecrübelerinizi paylaşın. Dilerseniz bu konu özelinde diğer anne babalarla paylaşalım.

Bol oyunlu, paylaşımlı, kahkahalarla dolu aile anları dileriz,