OYUNCAĞIN OYUN DEĞERİ
Oyuncak çok önemli bir eğitici araç olduğu kadar eğlendirici, zamanı hatırlanası kılabilecek, kişilerin kaynaşmasında önemli de bir başka araçtır. Farklı yaş ve kültürler için çok farklı formlarda oyuncaklar görülebilir.

Sorumluluk alma yaşına kadar oyuncak çocuğun tüm hayatını kaplarken ilerleyen süreçte oyun ve oyuncak süreyle sınırlandırılmaya başlar. İlerleyen yaşlarda büyükler için arkadaşlarıyla geçirilen zamana renk katarken oyun ve oyuncakların daha gelişmiş teknolojiye sahip olduğu da görülmektedir. Ayrıca büyüklerin hobileri de oyun ve oyuncakları halini alır.

İlk evre olarak tercih ve ilgisini ifade edene kadarki dönemde bebeklerin oyuncaklarını genellikle anneleri seçerler. Çeşit nispeten daha dardır, marka ve renk ile ayrışırlar. Takip eden dönemde anne baba ile paylaşılabilen oyun zamanında ilgisini gösterebilecek yaşa gelen çocukların oyuncakları ayrışmaya başlar. Çeşit zenginleşmeye oyuncakların fonksiyonları genişlemeye başlar. Bu dönemden itibaren çocuklarıyla oyun zamanını da paylaşan hem anne hem babanın oyuncak seçimindeki katkıları çok kıymetlidir. Aynı zamanda bu seçim aşaması, çocuğun gelişimine dair hem bilgilendirici hem de çok eğlencelidir. Yaklaşık 3 yaşından itibaren ki çocukların ilgi odakları netleşmiştir. Onların hayal dünyasını destekleyecek oyuncaklar dışında düşünme ve çözümleme olgusunu destekleyecek oyuncaklarla da oynamak, gelişimlerini kendilerine de hissettirmek adına çok faydalı olacaktır. Çevre faktörlerden etkilenme zamanı anaokuluna başlamasıyla gelmiştir. Seyrettiği kadarıyla yaşını ilgilendiren TV programları ve çizgi filimler dışında reklamlar ve arkadaşlarının oyun ve oyuncakları da onları etkiler. Bu dönemde çoğunlukla karşı koyamayacağınız bu oyun ve oyuncaklar dışında sizin onunla birlikte seçeceğiniz, ortak vakit geçirebileceğiniz oyun ve oyuncaklarla da oynamak çocukluk döneminde hem onların hem de sizin hatıralarınızı süsleyecek çok güzel fırsatlara vesile olacaktır. Duygusal ve fiziksel gelişim tamamlanıncaya kadar süren bu yoğun oyun ve oyuncak ilgisi/ihtiyacı 11-12 yaşından itibaren iyice teknolojik bir hal alır ve bunun yanında hobi sayılabilecek başlıkları destekler, sportif aktiviteler şeklinde varlığını korumaya devam eder,zeka ve pratikliği destekleyen oyun ve oyuncaklar önceliğini korur, gurup halinde oynanan oyunlar en güzel zamanları süsler.

Oyuncak insanın hayatında hep vardır, olmalıdır. Oyun oynamak çok zevklidir ve öğrenmenin en güzel yoludur. Oyun sosyalleşmenin bir yöntemidir. Aile içinde, arkadaşlar arasında unutulmayacak hatıralara imkan sağlar.
İÇok Kişi Bir Arada Oyun

ÇOK KİŞİ BİR ARADA OYUN

Haftasonu gelip çocuklar çevrelerindeki arkadaşlarıyla bir araya gelince birlikte vakit geçirecekleri oyuncakların önemi artar. Ayrıca çok kişi bir arada oyun oynamak onların sosyalleşme kabiliyetlerini de geliştirecektir. Zaman zaman bu oyunlarda çocuklar arasında ufak sürtüşmeler de olsa oyunların kurallarına uymak, aralarında çözüm geliştirmek onların hayat içindeki ilişkilerine de ön hazırlık olacaktır. Aile arasında da bu oyuncaklarla bol vakit geçirmek ömür boyu unutulmaz keyifli hatıralar için de imkan yaratacaktır.
Anne Baba katılımlı oyun

ANNE BABA KATILIMLI OYUN

Çocuklar da ebeveynler de birlikte oyun oynamaktan çok keyif alırlar ve çok isterler. Ama aslında her zaman da o kadar keyifli olmayabilir. Özellikle büyükler için bu oyunlar zaman zaman sıkıcı olabilir. Bu aşamada birlikte vakit geçirmenin, oyun oynamanın daha keyifli olduğu oyuncakları sizler için seçmeye çalıştık. Her hafta aile içinde mutlaka çocuklarla ebeveynlerin ortak sevdikleri bir oyun veya oyuncakla plan yapmalarını özellikle tavsiye ederiz.
Tek Başına Geçirilen Zaman

TEK BAŞINA GEÇİRİLEN ZAMAN

Arkadaşlar ve aile ile birlikte oynamak en keyiflisi olabilir ama çoğu zaman çocukların tek başına oyun oynamaları gerekir. Bu noktada sıkılmadan saatlerce oynamak bir başarı olacaktır. Ama özellikle yaratıcılığın gelişeceği, duyguların ifade bulacağı bu oyun zamanını destekleyecek oyunakları sizler için ayırmaya çalıştık. Özellikle akıllardaki hayali oyunu kurgulayabilmeleri için gerekli oyun setlerini bu grup altında bulabilirsiniz.
Ev Dışı / Bahçe

EV DIŞI / BAHÇE

Çoğu fiziksel gelişimi destekleyen bahçe ve dış mekan oyuncaklarını sizler için grupladık. Zaman evin dışına çıkma vakti olunca bahçeyi daha eğlenceli hale getirmek bizlerin sorumluluğu olur. Bu oyuncaklardaki güvenlik de ayrıca çok kritiktir. Ayrıca doğayı daha iyi tanıyabilmek için de dış mekan bilim setlerini özellikle öneririz.
Yaşa Göre Gelişim

YAŞA GÖRE GELİŞİM

Bazı oyuncaklar farklı şekillerde kullanılarak farklı yaş çocukların ilgisini çekmek için tasarlanmıştır. Örnek olarak bir memory card oyununu önce sadece 2çift kartla oynanabilirken her seferinde ekstra bir çift kart ekleyerek zorlaştırabilir. Keza klasikleşmiş 6 küpten meydana gelen bebek oyuncağı, zaman içinde 6 küp olma özelliği dışında bebek geliştikçe sırasıyla renklerin, şekillerin, sayıların ve harflerin de oyuna dahil edilebileceği bir oyuncaktır. Bu özellie sahip oyuncakları sizler için grupladık.
Strateji

STRATEJİ

Daha başarılı veya eğlenceli bir oyun zamanını daha iyi strateji kurgulayarak elde edebileceğimiz oyuncaklardır bunlar. Tek bir çözüm yolu yoktur ama daha iyisini bulabilen daha farklı sonuçlara ulaşır veya karşısındakinden daha başarılı olacaktır. Çoğu kutu oyunlarından oluşan bu oyuncakları sizin için grupladık. Zaman içinde çocuklarınızın sizden daha iyi strateji kurgulamasına hazır mısınız?
Odaklanma / Konsantrasyon

ODAKLANMA / KONSANTRASYON

Bazı oyuncaklar konsantre olmadan oynanamayacağı gibi bazı oyuncaklar da konsantre olmayı, odaklanmayı çocuklara öğretir, teşvik eder. Çocukların yaşına uygun olan konsantre olabilme süresine bağlı olarak doğru oyuncağı seçmek ebeveynlerin uzmanlık alanına girer. Ancak biz sizler için genel manada konsantre olmayı, odaklanmayı teşvik eden oyuncakları grupladık.
Biriktirilebilir Oyuncak

BİRİKTİRİLEBİLİR OYUNCAK

Her birinin oyun değeri olup, diğerleriyle bir araya geldiğinda daha zengin bir oyun imkanı sağlayan oyuncaklardır. Çocukların saatler boyunca sıkılmadan canlandırdıkları oyunlarda birbirini destekleyen farklı oyuncakları aynı oyun içinde kullandıkları görülmektedir. Bir aksiyon figür yerine diğer figür ve oyun setleriyle birlikte kurgulanabilen oyunlar çocukları uzun saatler boyunca oyalayacaktır. Keza bir bebek yanında onun evi, odası, arabasıyla birlikte oyun değerinin arttığını çocukların kurguladıkları oyunlarda göreceksiniz.
Klasik Oyuncak

KLASİK OYUNCAK

Bazı oyuncaklar vardır, çocuklarımız dışında biz de hatta anne babalarımız da çocukluğunda oynamıştır. Ayrıca bu oyuncakları iyi kondisyonda saklayabilirsek torunlarımıza bile kalabilir. Buna en iyi örneklerden biri Lego markalı oyuncaklardır. Ayrıca ahşap küpler, çoğu ahşap oyuncak, puzzle’lar, iple çekilen köpek, kurmalı minik oyuncaklar hep vardı, muhtemelen de hep olacak oyuncaklardandır.
 Ahşap Oyuncak

AHŞAP OYUNCAK

Muhtemelen en doğal malzeme ahşap, en sıcak oyuncak da ahşap oyuncaklardır. Gerek üretim sürecindeki doğallık, gerekse gönül rahatlığıyla çocuklarımıza alabildiğimiz ahşap oyuncaklar hem oyun sürecinde basit bir temizlikle en hijyen olabilme özelliğine sahip hem de ürün ömrü boyunca ekolojik, çevreye hiçbir zarar vermeyen ideal oyuncak malzemesidir.
 Zeka Oyuncağı

ZEKA OYUNCAĞI

Çocukların zekasını geliştirmek için birçok farklı yöntem olabilir ama en kolay ve eğlencelisi kuşkusuz “zeka” oyuncaklarıdır. Onların ilgisini çekebilmek ve düşünmelerine, inisiyatif kullanıp kendi seçimlerini yapabilmelerine imkan sağlayan zeka oyuncakları sayesinde çocukların karar alabilme, seçim yapabilme imkanları artar. Sizler için zeka gelişimlerine katkısı olabilecek oyuncakları bu başlıkta grupladık.